Aknózní pleťCo je to akné?

Akné je velmi častá kožní choroba typická pro období dospívání, ale může přetrvat i do pozdějšího věku. Tvorbu akné ovlivňují hormony, bakterie, stres aj. Trápí ženy i muže a postihuje především obličej, krk, ramena, horní část hrudníku a záda. Kvůli nehezkému vzhledu pupínků jde toto onemocnění často ruku v ruce s psychickými problémy.

Jak vzniká?

Vliv na vznik akné má větší tvorba mazu, která je typickou pro období puberty. Kromě mazu na pokožce nalezneme i rohovinu, která se postupně odlupuje a při tomto procesu může dojít také k ucpání pórů a chlupových a mazových váčků (folikul). Vzniká tak nezánětlivý projev akné – komedon. Zvýšené množství mazu a ucpané folikuly jsou prostředím velice vhodným pro množení bakterií, které pak způsobují zanícení a zarudnutí pupínku, které může být provázeno otokem a bolestí.

Druhy akné

Existují lehčí a těžší formy akné. Lehčí povrchové akné může mít podobu komedonů – bílé a černé tečky. Další formou jsou zánětlivé červené pupínky, které mohou být v dalším stupni naplněné hnisem. Těžké formy akné prostupují hluboko do pokožky a mohou postihovat větší plochy. Typická je tvorba cyst a abscesů, které při neléčení zanechávají nevzhledné jizvy.
  • Líbil se vám článek? Sdílejte jej s přáteli.

Napište našemu specialistovi

Tereza Dostálová
odbornice na vlasy
Terka je milovnice vlasové péče. Rozumí problematice a umí najít vždy to nejvhodnější řešení a produkty, které vám zaručeně pomohou. Nebojte se ji kontaktovat, ráda vám poradí a vyřeší každý dotaz, který vás bude zajímat. 

Zeptat se specialistky

Jana Škabradová odbornice na pleť
Jana je kosmetičkou tělem i duší. Vystudovala kosmetologii a otevřela si vlastní salón. Miluje značku Alissa Beauté a stala se i její technoložkou a uznávanou lektorkou. Ráda vám poradí s vašimi dotazy, proto je co nejblíže specifikujte.

Zeptat se specialistky

BEAUTY BLOG - rady a tipy pro vás

Jak si udržet kosmetickou barvu vlasů co nejdéle?
Jak se takový typ pleti projevuje a jakou kosmetiku zvolit?
Stav pleť ovlivňuje nejen správná kosmetika, ale i celková životospráva. Co tedy (ne)dělat?