Aknózní pleťCo je to akné?

Akné je velmi častá kožní choroba typická pro období dospívání, ale může přetrvat i do pozdějšího věku. Tvorbu akné ovlivňují hormony, bakterie, stres aj. Trápí ženy i muže a postihuje především obličej, krk, ramena, horní část hrudníku a záda. Kvůli nehezkému vzhledu pupínků jde toto onemocnění často ruku v ruce s psychickými problémy.

Jak vzniká?

Vliv na vznik akné má větší tvorba mazu, která je typickou pro období puberty. Kromě mazu na pokožce nalezneme i rohovinu, která se postupně odlupuje a při tomto procesu může dojít také k ucpání pórů a chlupových a mazových váčků (folikul). Vzniká tak nezánětlivý projev akné – komedon. Zvýšené množství mazu a ucpané folikuly jsou prostředím velice vhodným pro množení bakterií, které pak způsobují zanícení a zarudnutí pupínku, které může být provázeno otokem a bolestí.

Druhy akné

Existují lehčí a těžší formy akné. Lehčí povrchové akné může mít podobu komedonů – bílé a černé tečky. Další formou jsou zánětlivé červené pupínky, které mohou být v dalším stupni naplněné hnisem. Těžké formy akné prostupují hluboko do pokožky a mohou postihovat větší plochy. Typická je tvorba cyst a abscesů, které při neléčení zanechávají nevzhledné jizvy.
  • Líbil se vám článek? Sdílejte jej s přáteli.

Napište našemu specialistovi

Silvie Lančová
odbornice na vlasy
Silvie je Brand Managerkou značky Framesi pro Čechy a Slovensko. Můžete si tak být jisti, že vlasům a vlasové kosmetice opravdu rozumí a vždy vám správně poradí a odpoví na každý dotaz, který vás bude zajímat.

Zeptat se specialistky

Jana Škabradová odbornice na pleť
Jana je kosmetičkou tělem i duší. Vystudovala kosmetologii a otevřela si vlastní salón. Miluje značku Alissa Beauté a stala se i její technoložkou a uznávanou lektorkou. Ráda vám poradí s vašimi dotazy, proto je co nejblíže specifikujte.

Zeptat se specialistky

BEAUTY BLOG - rady a tipy pro vás

V článku se dozvíte na co se nejvíce ptají klientky své kosmetičky...
Trápí Vás citlivá pleť, zarudnutí, kuperóza? Pak vyzkoušejte novou řadu Delicate na zmíněné problémy...
INCI neboli co daný kosmetický přípravek obsahuje a jak se vyznat v ingrediencích na obalech.