Suchá pleťJak poznám suchou pleť?

Suchá pleť je geneticky naprogramovaná tak, že se v ní tvoří málo mazu. To se může sice na první pohled zdát jako dobrá zpráva, ale znamená to taky to, že pokožka má velmi tenký nebo až žádný hydrolipidický film pleti, tudíž žádnou ochrannou bariéru, a proto je pleť i velmi křehká. Pleť navíc postupem času ztrácí i kolagen, který v pleti tekutiny udržuje a dochází ke ztrátě elasticity a ke zvýšené tvorbě vrásek. Suchá pleť je celkově matná a drsná a projevuje se v ní nepříjemné pnutí, a to zejména při umytí vodou. Na pokožce můžeme nalézt také šupinky a zarudlá místa. Aby toho nebylo málo, suchá pleť bývá často také citlivá a má sklony ke kuperóze, tedy k tvorbě rozšířených červených žilek. Můžeme se setkat i pouze s určitými suchými místy na pleti.

Co způsobuje suchou pleť?

Suchá pleť je dána geneticky, ale její stav ovlivňuje a její obtíže prohlubuje mnoho faktorů. Může být např. projevem zdravotního stavu – diabetes, poruchy štítné žlázy, aj. Paradoxně působí na suchou pokožku velmi špatně voda, a obzvláště horká voda, která způsobuje vysušování a nepříjemné pnutí. Další příčinou suché pleti je používání nesprávné kosmetiky, obsahující agresivní látky a alkohol, např. čistící mycí gely a mýdla, která extrémně vysušují. Dalším nepřítelem suché pleti je zima a chladné větrné počasí. Velký vliv má samozřejmě stravovací režim, a to především nedostatek tuků ve stravě, a nedostatečný pitný režim a kouření. Suchá pleť také snáší špatně nadměrné slunění a pobyt v klimatizovaných prostorách.
  • Líbil se vám článek? Sdílejte jej s přáteli.

Napište našemu specialistovi

Tereza Dostálová
odbornice na vlasy
Terka je milovnice vlasové péče. Rozumí problematice a umí najít vždy to nejvhodnější řešení a produkty, které vám zaručeně pomohou. Nebojte se ji kontaktovat, ráda vám poradí a vyřeší každý dotaz, který vás bude zajímat. 

Zeptat se specialistky

Jana Škabradová odbornice na pleť
Jana je kosmetičkou tělem i duší. Vystudovala kosmetologii a otevřela si vlastní salón. Miluje značku Alissa Beauté a stala se i její technoložkou a uznávanou lektorkou. Ráda vám poradí s vašimi dotazy, proto je co nejblíže specifikujte.

Zeptat se specialistky

BEAUTY BLOG - rady a tipy pro vás

Povadání pleti lze statečně předcházet a oddálit ho. Jak na to?
Jak správně chránit pleť, aby pobyt na slunci byla radost, a ne starost?
Ať už se v létě chystáte kamkoli, zachovejte jejich krásu jednoduchým rituálem před a po slunění.