Pigmentové skvrny? Chce to péči, ale mohou zmizet!


Ti z Vás, kteří mají pigmentové skvrny (dávno už nejsou jen problémem žen) vědí, že jejich léčba je sice na delší trať, ale nikoli nemožná. Abychom pochopili, jak nejlépe proti pigmentacím bojovat, potřebujeme vědět, proč vlastně vznikají.

Pigment neboli melanin v těle máme, aby nám pomáhal - shlukuje se jako deštník nad našimi buňkami a chrání je tak před poškozením. Když se tedy v létě opálíme, nedělá to tělo jako estetický manévr, ale protože se bojí, aby ho slunce nepoškodilo. Příčin vzniku pigmentů je mnoho – hormonální změny, laserová terapie, přílišné slunění, záněty, nešetrná péče o pleť.. Většinou to ale bývá více věcí najednou. Dříve se věřilo, že je nutné skvrny intenzivně bělit. Bohužel to ale není řešení příčiny problému, ale jen jeho následků, takže po zimní kúře chemického peelingu jsme při prvním jarním slunci tam, kde jsme byli a tak mnoho z Vás uzavřelo pigmentové skvrny jako neřešitelný boj.

Abychom se zbavili skvrn, musíme se zaměřit na jejich vznik, který ovlivňuje enzym zvaný Tyrozináza. S tímto enzymem se setkáváme třeba při rozkrojení jablka, které po chvilce na vzduchu zhnědne. Naštěstí už v kvalitních kosmetických produktech najdeme aktivní látky, které jsou schopné snížit tento enzym na minimum, a tím vznik melaninu potlačit. Zázrakem jsou i aktivní látky, které dokáží obalit buňku ochranným obalem, aby tělo nemělo potřebu melanin tvořit. Za zmínku stojí i silné antioxidanty, které dokáží z pleti vypudit vše, co tam nepatří, kromě volných radikálů právě i nahromaděný pigment. Tyto výše zmíněné aktivní látky jsou velmi efektivní, ale zároveň velmi šetrné, a to je pro léčbu pigmentací stěžejní. Jakmile budete každý den používat produkty s vysokým obsahem AHA kyselin nebo v horším případě domácí recepty jako peroxid vodíku a citronovou šťávu, pleť bude akorát přecitlivělá a skvrny nikdy úplně nezmizí.

Chemický peeling ano nebo ne? Peelingová kúra provedená na podzim nebo v zimě provedená profesionálně vyškolenou kosmetičkou je báječná věc, protože urychlí celý proces. Kdybychom šli na pigmentaci pomocí bělících ošetření bez AHA kyselin (AlissaBeauté i Diego Dalla Palma taková mají a jsou báječná), tak bude efekt sice dlouhodobý (při správné péči i trvalý), ale budeme si na něj muset dlouho počkat. Proto je ideální kombinace – začít peelingem, odstranit pigment, který je na povrchu pokožky a pak pokračovat ošetřeními, které se zaměří v hloubce na jejich vznik. Po chemickém peelingu se ale nesmí vystavovat pleť slunci, a tak je lepší v tomto období začít ošetřením bez kyselin, protože čím dříve se začnou skvrny řešit, tím lépe.

Ochrana proti slunci je u pleti náchylné k tvorbě skvrn naprosto zásadní. Bez „50tky“ nevyjít ani na nákup, a to za každého počasí, protože mraky pohltí maximálně 30% slunečního záření, zbytek nám stále dopadá na zem. A protože SPF 50 určuje ochranu pouze proti jednomu druhu záření, je třeba pořídit si ochranu s označení SPF 50 PA++++ např. Denní ochranný fluid z linie Urban Life, což značí nejvyšší možnou ochranu proti oběma druhům záření – UVA i UVB.

Budete-li pravidelně chodit ke kosmetičce, používat domácí péči, která je pro hyper-pigmentovanou pleť určená a pravidelně ji doma hýčkat hydratačními, výživnými maskami a celkově přistupovat ke své pleti maximálně šetrně, odvděčí se vám projasněným a zářivým vzhledem.

Jana Škabradová
Technoložka značky Alissa Beauté/Diego dalla Palma

  • Líbil se vám článek? Sdílejte jej s přáteli.

Napište našemu specialistovi

Tereza Dostálová
odbornice na vlasy
Terka je milovnice vlasové péče. Rozumí problematice a umí najít vždy to nejvhodnější řešení a produkty, které vám zaručeně pomohou. Nebojte se ji kontaktovat, ráda vám poradí a vyřeší každý dotaz, který vás bude zajímat. 

Zeptat se specialistky

Jana Škabradová odbornice na pleť
Jana je kosmetičkou tělem i duší. Vystudovala kosmetologii a otevřela si vlastní salón. Miluje značku Alissa Beauté a stala se i její technoložkou a uznávanou lektorkou. Ráda vám poradí s vašimi dotazy, proto je co nejblíže specifikujte.

Zeptat se specialistky

BEAUTY BLOG - rady a tipy pro vás

Černé tečky - nepřítel, nad kterým je možné zvítězit. Jak na to?
Co taková změna barvy vlasů obnáší?
Pokožka kolem očí potřebuje speciální péči. Jak na to?