Složité složení INCI?


INCI je zkratkou „International Nomenclature of Cosmetic Ingredients“, česky mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí. Díky INCI jsme schopní rozluštit složení produktů, ať už jsme kdekoli v EU, protože názvy vycházejí z angličtiny či z latiny. Je sice pravdou, že jsou aktivní látky seřazené podle obsaženého množství, nicméně např. první a pátá uvedená aktivní látka se může lišit v množství jen na desetiny procent. Aktivní látky v koncentraci pod 1% už mohou být na obalech uvedeny v libovolném pořadí.

Každý kosmetický produkt obsahuje nějakou bázi – parafín, silikon, živočišný tuk a nebo jako například u značky Alissa Beauté rostlinné oleje a másla. Parafín je komedogenní, pokožce neumožňuje volně dýchat a navíc pak další obsažené aktivní látky nepronikají do pleti, jak by měly. Důvodem, proč se stále ještě parafín používá v mnoha krémech luxusních značek je nízká cena. Filozofií Alissy ale je, aby každá látka v produktech měla svůj prospěšný význam a nebyla jen něčím, co vytváří optimální konzistenci.

Aby byl produkt vysoce efektivní, nestačí náročným klientům už pouze extrakty z rostlin.  Proto profesionální značky čím dál více využívají biotechnologických komplexů. U přírodní kosmetiky se jedná o komplexy, které sice vycházejí z rostlin, nicméně byly v laboratořích natolik upravené, aby měly pro pleť co největší přínos a výsledky viditelné ihned po aplikaci. Například aktivní látka získaná ze soli slunečnic se jmenuje GPI Salt. V INCI byste ale „GPI Salt“ hledali marně. Vždy se vypisují všechny složky komplexu, v našem případě byste našli tuto sůl ze slunečnic v inci jako: Water (and) Glycerophosphoinositol Lysine (and) Ethylhexylglycerin. Mimochodem, tuhle báječnou aktivní látku, která působí proti glykaci kolagenních vláken a viditelně zklidňuje, naleznete v nové řadě Delicate.

Aby se ale naše zákazníci nemuseli dopodrobna zaobírat složením produktů, existují certifikáty kvality, které dají ihned najevo, s jakým produktem máte co dočinění. Certifikáty ISO vznikly ve 20-tých letech minulého století a sledují proces výroby produktu od prvního získání ingrediencí, jejich zpracování, výrobu, skladování a dopravy, aby byla zaručena neměnná kvalita. Alissa Beauté má certifikaci ISO 9001 a ISO 22716.

Kosmetické produkty také mohou mít na obale označení „Vegan“ což sice znamená, že je produkt bez obsahu živočišných látek, není ale zárukou, že produkt není plný zbytečné a dráždivé chemie. Stejně tak označení „hypoalergenní“ bohužel nezaručuje, že bude pletí dobře snášen, protože v současné době legislativa neukládá, jaký výrobce a za jakých okolností může toto označení použít.

INCI možná může být složitá záležitost, určitě ale máte svou šikovnou a profesionální kosmetičku, která vybere vhodné produkty právě pro Vás a která pracuje se značkou, které věří. Já například věřím Alisse. A Vy?

Jana Škabradová
Technoložka značky Alissa Beauté a Diego dalla Palma

  • Líbil se vám článek? Sdílejte jej s přáteli.

Napište našemu specialistovi

Silvie Lančová
odbornice na vlasy
Silvie je Brand Managerkou značky Framesi pro Čechy a Slovensko. Můžete si tak být jisti, že vlasům a vlasové kosmetice opravdu rozumí a vždy vám správně poradí a odpoví na každý dotaz, který vás bude zajímat.

Zeptat se specialistky

Jana Škabradová odbornice na pleť
Jana je kosmetičkou tělem i duší. Vystudovala kosmetologii a otevřela si vlastní salón. Miluje značku Alissa Beauté a stala se i její technoložkou a uznávanou lektorkou. Ráda vám poradí s vašimi dotazy, proto je co nejblíže specifikujte.

Zeptat se specialistky

BEAUTY BLOG - rady a tipy pro vás

V článku se dozvíte na co se nejvíce ptají klientky své kosmetičky...
Trápí Vás citlivá pleť, zarudnutí, kuperóza? Pak vyzkoušejte novou řadu Delicate na zmíněné problémy...
INCI neboli co daný kosmetický přípravek obsahuje a jak se vyznat v ingrediencích na obalech.