Složité složení INCI?


INCI je zkratkou „International Nomenclature of Cosmetic Ingredients“, česky mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí. Díky INCI jsme schopní rozluštit složení produktů, ať už jsme kdekoli v EU, protože názvy vycházejí z angličtiny či z latiny. Je sice pravdou, že jsou aktivní látky seřazené podle obsaženého množství, nicméně např. první a pátá uvedená aktivní látka se může lišit v množství jen na desetiny procent. Aktivní látky v koncentraci pod 1% už mohou být na obalech uvedeny v libovolném pořadí.

Každý kosmetický produkt obsahuje nějakou bázi – parafín, silikon, živočišný tuk a nebo jako například u značky Alissa Beauté rostlinné oleje a másla. Parafín je komedogenní, pokožce neumožňuje volně dýchat a navíc pak další obsažené aktivní látky nepronikají do pleti, jak by měly. Důvodem, proč se stále ještě parafín používá v mnoha krémech luxusních značek je nízká cena. Filozofií Alissy ale je, aby každá látka v produktech měla svůj prospěšný význam a nebyla jen něčím, co vytváří optimální konzistenci.

Aby byl produkt vysoce efektivní, nestačí náročným klientům už pouze extrakty z rostlin.  Proto profesionální značky čím dál více využívají biotechnologických komplexů. U přírodní kosmetiky se jedná o komplexy, které sice vycházejí z rostlin, nicméně byly v laboratořích natolik upravené, aby měly pro pleť co největší přínos a výsledky viditelné ihned po aplikaci. Například aktivní látka získaná ze soli slunečnic se jmenuje GPI Salt. V INCI byste ale „GPI Salt“ hledali marně. Vždy se vypisují všechny složky komplexu, v našem případě byste našli tuto sůl ze slunečnic v inci jako: Water (and) Glycerophosphoinositol Lysine (and) Ethylhexylglycerin. Mimochodem, tuhle báječnou aktivní látku, která působí proti glykaci kolagenních vláken a viditelně zklidňuje, naleznete v nové řadě Delicate.

Aby se ale naše zákazníci nemuseli dopodrobna zaobírat složením produktů, existují certifikáty kvality, které dají ihned najevo, s jakým produktem máte co dočinění. Certifikáty ISO vznikly ve 20-tých letech minulého století a sledují proces výroby produktu od prvního získání ingrediencí, jejich zpracování, výrobu, skladování a dopravy, aby byla zaručena neměnná kvalita. Alissa Beauté má certifikaci ISO 9001 a ISO 22716.

Kosmetické produkty také mohou mít na obale označení „Vegan“ což sice znamená, že je produkt bez obsahu živočišných látek, není ale zárukou, že produkt není plný zbytečné a dráždivé chemie. Stejně tak označení „hypoalergenní“ bohužel nezaručuje, že bude pletí dobře snášen, protože v současné době legislativa neukládá, jaký výrobce a za jakých okolností může toto označení použít.

INCI možná může být složitá záležitost, určitě ale máte svou šikovnou a profesionální kosmetičku, která vybere vhodné produkty právě pro Vás a která pracuje se značkou, které věří. Já například věřím Alisse. A Vy?

Jana Škabradová
Technoložka značky Alissa Beauté a Diego dalla Palma

  • Líbil se vám článek? Sdílejte jej s přáteli.

Napište našemu specialistovi

Tereza Dostálová
odbornice na vlasy
Terka je milovnice vlasové péče. Rozumí problematice a umí najít vždy to nejvhodnější řešení a produkty, které vám zaručeně pomohou. Nebojte se ji kontaktovat, ráda vám poradí a vyřeší každý dotaz, který vás bude zajímat. 

Zeptat se specialistky

Jana Škabradová odbornice na pleť
Jana je kosmetičkou tělem i duší. Vystudovala kosmetologii a otevřela si vlastní salón. Miluje značku Alissa Beauté a stala se i její technoložkou a uznávanou lektorkou. Ráda vám poradí s vašimi dotazy, proto je co nejblíže specifikujte.

Zeptat se specialistky

BEAUTY BLOG - rady a tipy pro vás

Jak si udržet kosmetickou barvu vlasů co nejdéle?
Jak se takový typ pleti projevuje a jakou kosmetiku zvolit?
Stav pleť ovlivňuje nejen správná kosmetika, ale i celková životospráva. Co tedy (ne)dělat?