Červenám se, červenám, aneb jak to je s podrážděním, kuperózou a rosaceou?Citlivá, podrážděná, začervenalá, kuperózní - to vše lze říci o velmi křehké, suché pokožce, která trápí mnoho žen. Co s tím?

Tento typ pleti je velmi tenký s nedostatkem mazových žláz a špatnou funkcí hydrolipidové kožní bariéry. Pokožka pak není schopna odolávat vnějším vlivům a stává se silně reaktivní. Dochází tak k drobným zánětům, které se projevují zvýšeným svěděním, pálením, brněním či bolestí. Pleť je začervenalá, v těžších případech se mohou objevit i otoky.

Co je růžovka, kuperóza a podráždění pleti?

Pokud se problém citlivé a reaktivní pokožky dlouhodobě neřeší, může se vlivem neustálých zánětlivých procesů, jež se stanou chronickými, rozvinout i velmi nepříjemné kožní onemocnění rosacea neboli růžovka. Postihnout může celý obličej nebo jen jeho část. Nejčastěji nos, bradu nebo tváře. Těžké formy růžovky se mohou projevovat i lokálním zbytněním kůže a vytvářením hrbolků. Na pleti se též mohou objevovat papuly (červené pupínky) a pustuly (bílé pupínky), podobně jako u aknózní pokožky, jen s tím rozdílem, že rosaceu nedoprovází ucpané póry, ale suchá jakoby pergamenová pleť.

Kuperóza (pleť se sklonem k rozšířeným žilkám) je dalším charakteristickým znakem citlivé pleti. Také způsobuje zarudnutí pokožky, ale z úplně jiného důvodu než u rosacei. Již na začátku jsem zmínila, že tento typ pleti je velmi tenký a křehký, což má za následek větší průsvitnost a tím i větší viditelnost drobných cévek a kapilár. Tím však problém nekončí. Tak, jak je tenká, suchá a křehká pokožka, jsou stejně postižené i stěny zmíněných žilek. Takto oslabené žilní stěny nejsou schopné zvládnout zvýšený průtok krve, například vlivem emocionálního vzrušení, fyzikálního nebo chemického dráždění a rozšíří se, nebo prasknou a tím zanechávají ještě viditelnější stopu na pleti. Mezitím co první popsaný problém zarudnutí pokožky způsobený růžovkou má svoje kořeny v chronických kožních zánětech, kuperóza má slabé místo oslabených žilních stěnách. To může být způsobeno genetickým zatížením, ale i důsledkem špatné životosprávy, péče o pleť, užívání léků či hormonálních změn.

Doposud jsme se bavili o začervenání, která jsou průvodním znakem citlivé a oslabené pokožky. Podráždění může vykazovat i pleť, jež nepatří do tohoto typu. Většinou se jedná o krátkodobé podráždění v důsledku působení například nesprávných kosmetických produktů, konzumace nevhodných potravin, některých léků či pobytem v agresivním prostředí. Ačkoliv se jedná o jednu z nejlehčích a nejlépe řešitelných potíží, určitě se vyplatí jej nepodceňovat a důsledně vystopovat příčinu problému a posléze se ji vyvarovat.

Teď už znáte rozdíl mezi podrážděním pleti, kuperózou a rosaceou. Pro laické oko mohou být rozdíly těžko rozpoznatelné, ale věřte, že zkušené oči vašich kosmetických profesionálů jsou neomylné a za pomocí sofistikovaných kosmetických produktů vám pomohou problém s pletí vyřešit.

Jakou péči vybrat?

Skvělými pomocníky vám budou produkty z řady DELICATE značky ALISSA BEAUTÉ. Vybrat si můžete krém s jemnější texturou SILKY DELICATE, nebo SENSITIVE, který je mírně zabarvený do zelena, takže krásně barevně neutralizuje nechtěnou červeň ve vaší tváři. Výživnější variantou v této řadě je COMFORT krém a zapomenout bych neměla ani na sérum SILKY DELICATE. Díky kombinaci 10 luxusních exotických olejů, vitamínů a inovativních biotechnologických látek dochází ke snížení podráždění, zánětů a zároveň k posílení kapilár a kožní bariéry.

V péči o citlivou, kuperózní a podrážděnou pokožku můžete též využít sílu BIOAKTIVEK, například PANTHENOLU, MULTIVITAMÍNU Q10, BAOBAB-ŽENŠENU nebo SYNERGIE NA CITLIVOU PLEŤ.

Pokud jste si zamilovali produkty značky Diego dalla Palma, sáhněte po řadě SOOTHING, která zaručí vaší pleti buněčnou bio-revitalizaci. Obsažené neuropeptidy působí proti podráždění. I zde je na výběr lehčí textura krému na denní použití s SPF 15, nebo zklidňující krém proti kuperóze a výživnější varianta ULTRA JEMNÝ 24-hodinový krém, který lze použít jako noční péči. V nabídce je též velice jemný a příjemný krém na kontury okolo očí.

Skvělý protizánětlivý účinek vykazuje koloidní stříbro. Sílu této aktivní látky můžete využít v produktech řady ICON TIME a za povšimnutí stojí i sérum na podrážděnou a citlivou pleť z řady SKIN MAP.

Důležitou součástí v péči o citlivou, kuperózní, začervenalou a podrážděnou pleť je nejen výběr správných kosmetických produktů, ale i jemné zacházení. Tento typ pokožky nesnáší kosmetické experimenty, prudké střídaní teplot, kouření, nadměrné opalování nebo konzumace ostrých jídel či alkoholu. I zde platí, že prospět svojí pleti můžete zdravou životosprávou. Jídelníček by měl být bohatý na vitamíny. Zvláště vitamín C, který je nejen silným antioxidantem, ale též hraje spolu s aminokyselinami důležitou roli při tvorbě kolagenu a elastinu pro posílení žilních stěn. Já osobně doporučuji svým klientkám s kuperózou zařadit do jídelníčku pohanku, která je bohatá na rutin. Ten má příznivý vliv na zpevňování žilních stěn a je zároveň i součástí receptur kosmetických produktů určených pro pleť s kuperózou.

Poslední dny naznačují, že léto přece jen bude. Tak si ho užívejte a načerpejte energii do další práce.
  • Líbil se vám článek? Sdílejte jej s přáteli.

DOPORUČUJEME VÁM