Pravda a mýty o úpravě vlasů


Existuje řada mýtů, které je potřeba nyní vyvrátit a důkladnou osvětou postupně mezi vámi, klienty, vymýtit. Je totiž nezbytně důležité vlasy po umytí, zregenerování a po použití vhodného stylingu kvalitně VYFOUKAT FÉNEM!

Okamžitě vás napadne, že je to přeci proces, který škodí vlasům, a často z úst kadeřníků slýcháváte, že se vlasy raději nemají foukat, a když už, tak nejdříve je nechat volně proschnout a pak rychle vyfénovat nejlépe studenějším vzduchem. Navíc vás prý nebudou tolik bolet ruce! HLOUPOST! :)

Takže. Ujasníme si pojmy s dojmy. Ano, vlasům v podstatě škodí všechno… mytí, foukání, žehlení, česání, kartáčování apod., ale to pouze tehdy, pokud to děláme NESPRÁVNÝM ZPŮSOBEM. Přece se „musím“ umývat, česat, kartáčovat atd., což znamená, jak už jste i v předchozích dílech mohli zjistit, ČÍM A HLAVNĚ JAK to správně dělat?! A to platí i u ostatních činností, které praktikujeme s vlasy.

DEFINITIVNĚ SI VYVRAŤME LETITÉ MÝTY:

Realita je taková, že nejvíce vlasům z pomůcek na jejich úpravu škodí KULMOFÉNY a FOUKACÍ KARTÁČE! Dokonce více než žehličky a kulmy na vlasy, a to jednoduše proto, že foukají teplý vzduch do všech stran, a to šupiny kutikuly na povrchu nejen zcitliví, ale při častém používání vede k jejímu odlamování a taková absence kutikuly má za následek jedině „SMRT VLASU“ = není přeci nic, co by se uzavřelo a bránilo volnému vytékání keratinu atd.

1. LEŽ: „Foukání fénem vlasům dost škodí (z úst kadeřníka!).“

Tak proč vás u sebe v salonu vlastně fouká? Když to tak poškozuje vlasy? Proč vás nenechá po ostříhání běhat volně po kadeřnictví, ať vám vlasy přirozeně a šetrně proschnou?

2. LEŽ: „Žehlička na vlasy nejvíce poškozuje strukturu vlasů.“

Správně je potřeba před žehlením vlasy dobře upravit, jak už jsme si řekli v předchozích dvou krocích, jinak vás žádná vodička ve spreji nebo olejíček na ochranu vlasů před teplem NEZACHRÁNÍ! Tyto profesionální produkty na ochranu před termickým stresem pomáhají, ale jen do míry vaší lenosti. Hlavně mladé slečny, které žehlí přeschlé vlasy několikrát denně (ráno, v šatně ve škole, po škole, po kávičce a cigárku s kámoškami, po „učení se“ a než jde spát, aby snad ráno bylo háro pořád ještě rovné, i když se to ještě ani jednou nepovedlo, ale třeba to teďka vyjde…). Takovým mladým slečnám radím, ať si vezmou svůj nejoblíbenější top nebo triko a ať jej několikrát denně celé znovu přežehlí. Zanedlouho jejich oblíbený hadřík postrádá elastičnost, barvu atd. a pod lehkým tahem ruky se celý efektně rozpadne! Chudáci vlasy! Zkuste se na to kouknout z tohoto pohledu. ;)

A teď něco ze své praxe.

Možná vás klienty to nebude až tak zajímat, ale většina kadeřníků nedrží správně fén a kartáč. Bohužel je to důsledek našeho vzdělávacího procesu. Správně ve zručnější ruce (ta, kterou píšeme) držíme KARTÁČ, protože jím různě točíme, ohýbáme vlasy, tvarujeme atp. A v druhé ruce (tou, kterou nepíšeme) držíme FÉN, protože ten jen přikládáme do míst, kde chceme foukat. Je to LOGICKÉ! Nicméně na školách se to učí naopak a tím se veškerá zručnost kadeřníka při foukání ZABIJE! Lze se to přeučit, ale opět jsou na to kadeřníci příliš líní… MANUÁLNÍ práce kadeřníka vychází ze zápěstí. Ať už myje, češe, fouká, stříhá a tak podobně. Proto je nezbytně nutné, aby měl kadeřník zápěstí dostatečně uvolněné. Když do té ruky, kterou přirozeně píšete, vložíte těžký fén, zápěstí trpí a snaha překonat tento blok vede k nadměrnému namáhání karpálních tunelů a šlach. Kolegové-kadeřníci, braňte své zdraví a záleží to jen na vás! Poškození karpálů je zpravidla jen díky špatnému používání vašich rukou a ty jsou přeci váš nástroj. Zajímavé je, že laikům-klientům to všechno přijde přirozené a logické, a když je učíme se doma upravovat, automaticky kartáč berou do té správné ruky!

Není to žádná věda, tak tedy vzhůru do práce (na SOBĚ)!
Komentáře

DOPORUČUJEME VÁM

Komentáře